Винаходи та інновації. Винахідники України
  Гайдаржи Марина Миколаївна

   
Доктор біологічних наук,
старший науковий співробітник
Ботанічного саду ім. О. В. Фоміна
Київського національного університету
імені Тараса Шевченка
 
Народилася 1953 р. у Києві. У 1977 р. закінчила Київський національний університет імені Тараса Шевченка. З 1972 р. працює в Ботанічному саду ім. О. В. Фоміна. Обіймала посади лаборанта, майстра, молодшого наукового співробітника, старшого наукового співробітника. У 1988 р. захистила кандидатську, а в 2009 р. — докторську дисертацію за спеціальністю «Ботаніка».
Напрям наукових досліджень М. М. Гайдаржи пов’язаний із вивченням біоморфології сукулентних рослин. Марина Миколаївна розробила класифікацію життєвих форм сукулентів, вивчила особливості онтоморфогенезу і зробила припущення щодо напрямку еволюції сукулентів. Результати її наукової роботи опубліковано у понад 150 наукових і науково-популярних працях, зокрема у більш ніж десяти монографіях, книгах та брошурах: «Алое, гастерія, гавортія: інтродукція, екологія, біологія», «Тропічні і субтропічні рослини» (за ред. В. В. Капустяна), «Кактуси та інші сукулентні рослини» (автори — Д. Н. Широбокова, В. В. Нікітіна, М. М. Гайдаржи, К. М. Баглай). М. М. Гайдаржи займається педагогічною діяльністю: готує до захисту аспірантів, керує підготовкою курсових та дипломних робіт.
Спільно зі своїми колегами, кандидатами біологічних наук В. В. Нікітіною і К. М. Баглай, працює над збереженням і вдосконаленням колекції сукулентних рослин, яка налічує понад 2500 видів і внутрішньовидових таксонів із 38 родин. Ця колекція є найбільшою в Україні та країнах Східної Європи. На базі колекції проводять навчальні заняття зі студентами біологічних спеціальностей. Матеріали цих занять було узагальнено та покладено в основу навчального посібника «Сукулентні рослини».
Велика різноманітність рослин, які входять до колекції, дозволяє здійснювати дослідження і з суто прикладних аспектів сукулентології. Так уперше в Україні було проведено роботу із селекції рослин. На сьогодні М. М. Гайдаржи має чотири авторських свідоцтва на сорти рослин. Це міжвидові гібриди роду алое — «Пам’яті Фоміна», «Катя», «Ольга» і міжродовий гібрид гастергавортії «Нове Покоління». Серед переваг цих сортів — невеликий розмір, більша тіньовитривалість порівняно з іншими сукулентними рослинами, швидкий ріст і легкий спосіб розмноження. Це робить їх придатними для створення мініатюрних композицій.
Спільно з В. В. Нікітіною підготовлені до сортовипробування міжвидовий гібрид каланхое «Чудовий дзвоник» і міжродовий гібрид гастролеї «Магістр». Надалі вчені планують розмноження і підготовку до сортовипробування міжвидових гібридів гавортії. Запропоновані зразки можна використовувати при створенні мініатюрних і середнього розміру композицій і солітерних посадок.
Упродовж багатьох років Марина Гайдаржи зі своїми колегами на основі колекції здійснювали вивчення рослин і запропонували широкий асортимент сукулентів різних родин для різноманітних типів композицій у декоративних ємностях.
Виведені в Ботанічному саду ім. О. В. Фоміна сорти рослин неодноразово були представлені на київських міських виставках і посідали призові місця.

Композиція із сукулентів
 
Композиція із сукулентів
 
Гібрид каланхое «Чудовий дзвоник»
         

Гастролея «Магістр»
 
Гібрид гавортії «Чевагрі»
 
Гібрид алое «Пам’яті Фоміна»
Тел.: 0 (44) 239-31-56, 0 (97) 501-19-29. E-mail: fomin-sad@yandex.ru
Белалов Євген Якович   ]   зміст   [   Дубінець Владислав Іванович