Винаходи та інновації. Винахідники України
  Найш Наум Мусійович

   
Заступник технічного директора
з нової техніки та модернізації
ПАТ «Луганськтепловоз»,
академік Транспортної академії України (ТАУ),
Інженерної академії України, заслужений діяч ТАУ,
заслужений винахідник України
 
Лауреати Державної премії з президентом НAH України
Б. Є. Патоном. Луганськ, 2004 р.

Випробовувачі першого електровоза
«Луганськтепловозу», 2005 р.

96% вантажних тепловозів СНД випущено у Луганську
Народився 23 вересня 1942 р. у м. Челябінськ (Росія).
У 1965 р. закінчив Харківський авіаційний інститут. За понад 50 років своєї трудової діяльності пройшов шлях від слюсаря до заступника технічного директора.
Наум Мусійович — організатор проведення випробувань, впровадження у виробництво складної наукоємної техніки: вантажних магістральних тепловозів, принципово нових видів рухомого складу (газотепловозів), рейкового рухомого складу (дизель- та електропоїздів). Він керує розробкою рухомого складу нового покоління для залізниць і промисловості, зокрема вантажних електровозів та маневрових тепловозів. Техніка, виготовлена на ПАТ «Луганськтепловоз», засвідчила свою експлуатаційну надійність на залізницях багатьох країн світу. Дизель- та електропоїзди, спроектовані й побудовані за найкоротші терміни, своїми конструктивними параметрами та дизайном відповідають вимогам нового тисячоліття.
Н. М. Найш бере активну участь у формуванні технічної політики, організації наукової, винахідницької та раціоналізаторської діяльності компанії і Донецького регіону. Він — керівник експертної групи із впровадження перспективних рішень щодо економії матеріальних і енергетичних ресурсів, зниження трудомісткості, підвищення конкурентоспроможності продукції, що виготовляється на ПАТ «Луганськтепловоз».
Заслужений винахідник України, Наум Мусійович має понад 70 авторських свідоцтв і патентів на винаходи, 38 з яких були впроваджені у виробництво з економічним ефектом понад 17 млн доларів США. Варто відзначити низку патентів України (2003, 2006, 2007), які стосуються транспортного машинобудування і використовуються у випускних системах двигунів внутрішнього згорання для рейкового транспорту — тепловозів. Це також глушники шуму випуску двигунів, у конструкції яких швидкісний напір газового потоку гасить свою енергію, сприяє ефективному загасанню звукових хвиль у широкому спектрі частот і згладжуванню коливань завдяки накладанню та відбитку асиметричних звукових хвиль. Розробка підвищує експлуатаційну надійність глушників та водночас знижує витрати на обслуговування локомотивів, підвищує ефективність шумоглушіння із дотриманням санітарно-технічних вимог та безпеки на залізничному транспорті.
Науковець є автором і співавтором 76 науково-дослідних звітів і праць, 37 статей та монографій, член редакційних колегій науково-технічних журналів «Локомотив-інформ» і «Трансмаш».
Наум Мусійович — почесний залізничник України та Росії. Він нагороджений медалями ВДНГ, нагрудним знаком «Винахідник СРСР», почесним знаком «Залізнична слава» ІІІ ст., почесними грамотами міжнародних виставок «Залізничний транспорт» (м. Москва), Укрзалізниці (м. Київ) та «За особистий вагомий внесок у виконання програми виробництва вітчизняного рухомого складу для залізничного транспорту України».
У 2004 р. за створення, освоєння виробництва і впровадження вітчизняного моторвагонного рухомого складу соціального призначення для пасажирських перевезень приміського сполучення Наум Мусійович отримав Державну премію України в галузі науки і техніки. Протягом 2004–2007 рр. Комітет Верховної Ради України присвоював йому звання «Лідер транспортної галузі».
У 2011 р. за видатний внесок у розвиток науки, техніки й інженерної справи Н. М. Найш нагороджений золотою медаллю ім. А. М. Підгорного Інженерної академії України, а також медаллю «До 300-річчя з дня народження М. В. Ломоносова».
Вул. Фрунзе, 107, м. Луганськ, 91005. Тел.: 0 (50) 594-80-67, 0 (642) 58-43-38.
Е-mail: lt@ukrpost.ua, NМNaish@yandex.ua, mahasta@yandex.ru
Молчанов Ігор Миколайович   ]   зміст   [   Осокін Володимир Васильович