Винаходи та інновації. Винахідники України
  Молчанов Ігор Миколайович

   
Почесний доктор природничих наук (Dr. rer. nat. h. c.)
університету ім. Отто-фон-Геріке (Магдебург, ФРН).
Заслужений діяч науки і техніки України.
Доктор фізико-математичних наук, професор
 
Народився 3 вересня 1929 р. у Тулі (Росія). У 1947 р. із Золотою медаллю закінчив 1-ше Московське підготовче артилерійське училище та отримав направлення до Одеського ордена Леніна артилерійського училища ім. М. В. Фрунзе, навчання у якому завершив у 1950 р. за першим розрядом. Перебував на військовій службі у 82-му стрілецькому корпусі в Миколаєві.
Протягом 1952–1957 рр. заочно здобував освіту на фізико-математичному факультеті Миколаївського педагогічного інституту ім. В. Г. Белінського (отримав диплом із відзнакою).
У 1953 р. після демобілізації з армії (за станом здоров’я) працював у Миколаєві завідувачем оргвідділу Сталінського РК ЛКСМУ, інструктором Миколаївського ОК ЛКСМУ, секретарем МК ЛКСМУ.
Із 1959 до 1962 р. навчався в аспірантурі Інституту кібернетики АН України. З 1962 р. обіймає різні посади у цій установі. У 1964 р. захистив кандидатську, а в 1971 р. — докторську дисертації. У 1972 р. отримав вчене звання професора. Впродовж 1964–2004 рр. очолював відділ чисельного програмного забезпечення та розв’язання задач.
Був співкерівником розробок різноманітних типів ЕОМ, що серійно випускалися у СРСР, та математичного забезпечення для комп’ютерів різних архітектур. Разом із колегами розробив і теоретично обґрунтував моделі, методи, алгоритми та програмне забезпечення для розв’язування унікальних науково-технічних задач для різних типів комп’ютерів, серед яких — для розрахунку міцності деяких елементів і вузлів конструкцій літальних апаратів, зокрема тих, що рухаються з гіперзвуковою швидкістю і виконані із композиційних матеріалів, елементів та вузлів газотурбінних двигунів, конструкцій глибоководних апаратів і суден із нетрадиційним способом руху; визначення достовірності радіолокаційних сигналів, космічної навігації; розрахунку траєкторій некерованого спільного польоту ракетоносія «Енергія» та космічного корабля «Буран» у перші 120 секунд польоту, обтікання, магнітної та радіаційної газової динаміки.
Запропонував принципи створення інтелектуального чисельного і прикладного програмного забезпечення для різних типів комп’ютерів, зокрема для комп’ютерів із паралельною організацією обчислень, які були апробовані під час виконання проектів «ISPAR» (1996–1998) та «ISKON» (1999–2002) для німецького Центру з авіакосмічних польотів і отримали високу оцінку німецьких фахівців. Ці проекти було реалізовано у межах TRANS-FORM-програми співпраці між Україною і ФРН.
Інтелектуальна робоча станція ІНПАРКОМ
Зараз І. М. Молчанов продовжує створювати сучасні комп’ютери нових архітектур, необхідні для розв’язування задач у різних галузях науки та виробництва України. З 2005 р. він є науковим керівником проектів із розробки родини інтелектуальних робочих станцій серії «ІНПАРКОМ», що проводяться спільно з науковцями Інституту кібернетики ім. В. М. Глушкова НАН України та НВП «Електронмаш». «ІНПАРКОМ» — знанняорієнтована робоча станція, структура та архітектура якої, а також операційне середовище підтримують інтелектуальне програмне забезпечення, що автоматично досліджує комп’ютерну модель задачі з наближено заданими вихідними даними, на підставі виявлених властивостей будує алгоритм розв’язування, формує топологію з процесорів паралельного комп’ютера, синтезує паралельну програму розв’язування з урахуванням математичних та технічних особливостей комп’ютера, вирішує задачу з оцінками достовірності розв’язку.
Автор понад 300 наукових праць, серед яких 14 монографій. Під його керівництвом захищено більше двадцяти кандидатських та докторських дисертацій, зокрема громадянами Німеччини й Угорщини. Науковця регулярно запрошують читати лекції і доповіді в різних наукових центрах та університетах України та за кордоном.
Лауреат державної премії СРСР (1968) та державної премії України (1993). У 1979 р. за великі заслуги у вивченні проблем машинної реалізації алгоритмів обчислювальної математики на комп’ютерах йому було присвоєно науковий ступінь «Почесний доктор природничих наук» в університеті ім. Отто-фон-Геріке (Магдебург, ФРН). У 1992 р. отримав почесне звання «Заслужений діяч науки і техніки України». Також нагороджений орденом «Знак пошани», премією ім. В. М. Глушкова НАН України.
У 2007 р. Міжнародним біографічним центром у Кембріджі (Великобританія) номінований для нагородження медаллю та дипломом «Видатні вчені ХХІ століття» (Medal and Diploma «Outstanding Scientists of the 21st Century», International Biographical Centre, Cambridge, England).
Відомості про життя та досягнення знаного українського вченого опубліковані у багатьох закордонних виданнях. Зокрема «Man of the year — 1994» («Людина року — 1994»; American Biographical Institute), «Men of achievement» («Люди, що зробили відкриття в науці»; International Biographical Centre, Cambridge), «Five hundred leaders of influence» («500 провідних учених світу»; American Biographical Institute), «International who’s who of contemporary achievement» («Хто є хто в світі сучасних досягнень у науці»; American Biographical Institute, 2006), «Top 100 Scientiests — 2007» («100 найвідоміших учених світу — 2007»; International Biographical Centre, Cambridge), «Оutstanding scientists of the 21st century» («Видатні вчені ХХІ століття»; International Biographical Centre, Cambridge, 2007), «Who’s Who in Science and Engineering» («Хто є хто в науці та техніці»; Marquis Who’s Who in America Publication, USA, 2006–2007), «Who is Who in the World» («Хто є хто в світі») 11th, 12th, 13th, 14th, 15th Editions; 22nd Edition (2005), 25th (2008), 26th (2009) A Marquis Who’s Who in America Publication, USA; «2000 outstanding scientists» («2000 найвідоміших вчених світу»; International Biographical Centre, Cambridge, 2008–2009). У 2009 р. від Міжнародного біографічного центру (Великобританія) одержав «Міжнародну нагороду ім. Ейнштейна за високі наукові досягнення».
Просп. Глушкова, 40, м. Київ. Тел.: 0 (44) 526-11-96.
E-mail: molchan@d150.icyb.kiev.ua
Марценюк Олександр Степанович   ]   зміст   [   Найш Наум Мусійович