Винаходи та інновації. Винахідники України
  Логвиненко Анатолій Іванович

   
Кандидат технічних наук,
провідний науковий співробітник
ДП «КБ «Південне» ім. М. К. Янгеля,
заслужений винахідник України
 
Народився 5 лютого 1942 р. у Дніпропетровську.
У 1964 р. після закінчення Дніпропетровського державного університету почав працювати на ДП «КБ «Південне», де пройшов шлях від інженера, старшого інженера (1964–1978), старшого наукового співробітника (1979–1991) до провідного наукового співробітника (з 1991 р.) відділу пневмогідравлічних систем рушійних установок РКТ.
Анатолій Іванович брав участь у розробленні методів розрахунку і проектування, створенні та впровадженні нових підсистем систем живлення рушійних установок ракет-носіїв (систем наддування — хімічних, генераторних, високотемпературних), газореактивних систем розділення ступенів, відділення об’єктів і обтічників.
У 1978 р. А. І. Логвиненко захистив кандидатську дисертацію «Дослідження газореактивних систем відділення і відведення ступенів ракет». Основні напрями його наукової діяльності: дослідження газодинамічних і тепломасообмінних процесів при різних способах наддування паливних баків ракет, при газореактивному розділенні ступенів та відділенні об’єктів; проектування, моделювання й експериментальне відпрацювання підсистем і систем живлення двигунів ракет-носіїв, розроблення методик розрахунку.
Останнім часом науковець бере активну участь у роботах із підвищення енергетики ракет-носіїв «Зеніт», «Циклон», «Дніпро», долучається до досліджень проблеми боротьби з космічним сміттям.
Є автором і співавтором 100 винаходів та патентів, з яких понад 30 було впроваджено у виробництво. Анатолій Логвиненко — член ради ВОІР ДП «КБ «Південне» ім. М. К. Янгеля та за сумісництвом перекладач (англійська мова) відділу науково-технічної інформації і патентного відділу.
Головні науково-технічні роботи ученого:
– Основы расчета параметров газа при работе пневмосистем (УМП, 1986);
– Generator Pressurization Systems Development Method, Acta Astronautics (№ 64, 2009).
Патенти України:
– Спосіб наддування паливного баку ракети (2000);
– Спосіб вироблення залишку палива в рушійній установці рідинної ракети (2002).
Результати його наукової діяльності стали основою більш ніж 80 статей і доповідей, оприлюднених на конференціях і конгресах Міжнародної академії астронавтики у Фукуокі (Японія, 2005), Валенсії (Іспанія, 2006), Хайдабараді (Індія, 2007).
Неодноразово визнаний кращим винахідником підприємства, галузі й міністерства, нагороджений орденом «Знак Пошани» (1985), медалями.
Тел.: 0 (56) 785-35-18, 0 (67) 901-39-61. E-mail: logvinenko70@i.ua
 
Тарасов В’ячеслав Єгорович

   
Провідний спеціаліст
ДП «КБ «Південне»
ім. М. К. Янгеля,
заслужений винахідник України
 
Народився 19 листопада 1948 р. у м. Брянськ (Росія).
У 1973 р. після закінчення Дніпропетровського державного університету розпочав трудову діяльність на ДП «КБ «Південне», де пройшов шлях від інженера до начальника групи (1973–1986), заступника начальника відділу (2004). Зараз В’ячеслав Єгорович працює провідним спеціалістом проектного відділу.
В. Є. Тарасов брав участь у розробках плазменно-іонних двигунів для системи телевізійної глобальної розвідки, твердопаливних двигунів ракетних комплексів 15Ж44, 15Ж52, 15Ж61, 15Ж60, ракетного комплексу «Циклон-4». Свого часу спільно із професором Дніпропетровської обласної лікарні ім. І. І. Мечникова О. Є. Лоскутовим учений розробив ендопротези тазостегнового суглоба й інструментарій для оперування. У результаті після численних операцій із використанням вітчизняних ендопротезів тисячі хворих знову отримали можливість повноцінно рухатися.
Головні напрями його діяльності — дослідження в галузі плазменно-іонних і твердопаливних двигунів, систем і конструкцій поділу щаблів ракет, мінометного старту, проектування й створення нових конструкцій.
Сьогодні В’ячеслав Єгорович проводить наукові роботи у сфері створення безпілотних літальних апаратів. Винаходи з плазменної тематики дозволили забезпечити працездатність плазменно-іонного двигуна ПІД-200 завдяки збереженню сталості зазору (2 мм) між пластинчастими електродами, на які подавалася різниця потенціалів 2 кВ. Розробки стаціонарних плазменних двигунів (СПД) сприяли скороченню питомих витрат електроенергії до менш ніж 150 Вт/г тяги.
В. Є. Тарасов — автор і співавтор понад 160 винаходів та патентів, із яких більше 25 було впроваджено у виробництво. Так завдяки реалізації винаходу «Багатоступінчаста рухова установка» у ракетах 15Ж60 і 15Ж61 було досягнуто економічного ефекту більш ніж 800 тис. крб. Ця розробка дозволила створити твердопаливну рухову установку з телескопічним зсувним насадком із ваговою досконалістю GДУ/GТОПЛ = 0,068, яка на той час була однією із кращих у світі.
Винахід «Піддон ракети» забезпечив підвищення енергетики ракети 15Ж60 завдяки скороченню часу між відділенням піддона й запуском двигуна.
Результати діяльності В’ячеслава Тарасова висвітлені у наукових статтях і доповідях.
Учений нагороджений дипломами винахідника підприємства III–I ст.
Тел.: 0 (97) 403-38-24. E-mail: info@yuzhnoye.com
Саченко Анатолій Олексійович, Селігей Олександр Минович   ]   зміст   [   Порубаймєх Володимир Ілліч, Сергійчук Борис Васильович