Винаходи та інновації. Винахідники України
  Українсько-американська компанія «ТОВ «Космач-США»

   
 
Космачі Костянтин Стефанович
і Стефан Костянтинович
Науково-виробнича лабораторія Костянтина і Стефана Космачів заснована у 2005 р. За цей час винахідники запропонували низку унікальних і корисних розробок, зокрема водонагрівач для проточної води, електрокотел для опалення приміщень, нагрівальний модуль та ін. Серед останніх винаходів лабораторії — агрегат для обробки зерна та підготовки тіста до випікання.
Суть проекту в тому, що для випікання хліба потрібно закуповувати не борошно, а зерно. До того ж не вищого гатунку, а четвертого-п’ятого. Зерно дешевше від борошна, до того ж зберігання й перевезення останнього обходиться недешево, а це закладається у собівартість хліба.
Цей хліб якісніший за будь-який інший, адже зберігає вітаміни й мікроелементи, що містяться в зерні. Такий хліб засвоюється майже повністю, тоді як інші його сорти — лише на 15%. Він також менше черствіє й не пліснявіє, тому що оброблене зерно стає абсолютно стерильним.
Космачі показують принцип дії агрегата для обробки
зерна та підготовки тіста
Весь секрет — у спеціальній обробці зерна інфрачервоним опроміненням (потужність, довжина хвилі, час — взаємозалежні й стабілізовані параметри). Далі молекули зерна структуруються потужними магнітами. Після цього зерно надходить у камеру низькочастотного резонансу. Молекули зерна збуджуються й миттєво самі себе розігрівають. Розігріте зерно вибухає ізсередини. Вся обробка проходить в одному компактному агрегаті. У нього засипають зерно, а на виході отримують тісто, готове до формування. Далі проходить стандартний процес вистоювання й випічки.
Енерговитрати самостійних агрегатів традиційної технології (тістомісильник, тісторозділювач, млин, мікронізація) продуктивністю 500 кг зерна на годину укладаються в 100 кВт потужності. Цей винахід майже у сім разів (15 кВт) є економічнішим від традиційних технологій. Відтак під час його використання зникає необхідність закуповувати борошно, користуватися млином, тістомісильниками, тісторозділювачем, округлювачем, розкатними столами. Натомість з’являється можливість зменшити кількість робітників і площу самої пекарні.
У пекарні, укомплектованій агрегатом Космачів, використовуватимуться лише вистоювальні й пекарські шафи, також спроектовані за їхньою технологією. Ця технологія обробки зерна й випікання хліба мінімізує можливість браку, зменшує собівартість, отже, дає змогу продавати хліб удвічі дешевше від нинішнього «соціального» хліба.
Ще одна розробка родини Космачів — електрокотел для опалення приміщень. В його основі — використання дії торсіонного поля. Труби діаметром 25 і 32 мм закручені у спіралі, між ними встановлений насос, який рухає воду по замкненому колу, і нагрівальний елемент невеликої потужності. Нагрівальний елемент створений так, щоб нагрівати крім теплоносія ще й розміщений у котлі теплоакумулятор. Після спрацьовування електроніки нагрітий теплоакумулятор ще довго віддає накопичене тепло, підтримуючи необхідну температуру в опалювальній системі вже без додаткових кіловат-годин.
Вода обертається по колах, великому й малому, змішуючись у потрібній точці й підтримуючи високу температуру в батареях без додаткових кіловат-годин.
Таке просте й оригінальне рішення дозволило знизити витрати електроенергії на 1 м2 (3 м3) — зі 100 Вт, як в інших виробників, до 36 Вт. У цій конструкції також використані структуризація й активація теплоносія за допомогою магнітів. Крім того, в особливий спосіб використовується стандартний терморегулятор. У результаті електрокотел потужністю 3,6 кВт може обігріти приміщення площею 100 м2.
Від максимально заявленої потужності економиться дві третини. І лише одну третину реєструє лічильник. Шестикіловатний котел, наприклад, забезпечує теплом приміщення до 120 «квадратів», тоді як для інших межа — 70 м2 за тієї ж потужності. Але завдяки електроніці вони економлять 30%, а винахід Космачів — 70%. До того ж тульчинський котел багатоваріантний у своїх можливостях: може застосовуватися на старій системі, водяній, на євросистемі з теплою підлогою і у приміщеннях, де надзвичайно високі стелі.
Важлива перевага цього електрокотла — компактність і зручність у використанні. Корпус установки може бути металевий або дерев’яний, відтак він може стати органічною частиною інтер’єру приміщення, не займаючи багато місця.

Магнітно-вихровий активатор палива (МАВИАП) — це компактний пристрій, який легко встановлюється на шланг подачі палива. У карбюраторних двигунах — між бензофільтром і карбюратором. В інжекторних двигунах за можливістю — ближче до впорскування, але перед тим потрібно відключити «мінусову» клему акумулятора на 10–15 хв. Це дозволить електронному блоку заново налаштуватися з урахуванням встановленого пристрою.
МАВИАП ефективний на будь-яких автомобілях, мотоциклах, мопедах, мотоблоках, снігоходах, тракторах, моторних човнах, катерах, дизель-генераторах, газонокосарках тощо.
Умови застосування:
– на двигун до 170 к/с — 1 МАВИАП;
– понад 170 к/с — 2 МАВИАП;
– на двигун об’ємом до 2,5 літрів — 1 МАВИАП;
– понад 2,5 літри — 2 МАВИАП.
Вул. Островського, 2, м. Тульчин, Вінницька область, 23600. Тел.: 0 (96) 466-19-22
 

   
Ковальчук
Володимир Григорович


Засновник компанії
«Космач-США»
 
Якщо Ви хочете досягти найбільшого ефекту на високопотужному авто, рекомендовано встановити кілька приладів у такий спосіб:
1-й — відразу після фільтра тонкого очищення палива;
2-й — у паливний шланг у будь-якому зручному місці;
3-й — поруч з інжектором.
Температура експлуатації приладу — від -60 до +1200 С.

Принцип дії:
Будь-яке паливо, незалежно від того, де воно зберігається, постійно піддається зміні внаслідок впливу температури, вологості та інших факторів, що змушує його розширюватися, стискатися, нагріватися й охолоджуватися. В остаточному результаті молекули вуглеводню (основа будь-якого палива) утворюють молекулярні групи (згустки молекул). Такі згустки не можуть згоріти повністю, тому що у момент горіння є недосяжними для кисню. Сильне магнітне поле знімає електричні заряди молекул, знижує в’язкість і силу поверхневого натягу палива. Часточки палива одержують додатковий позитивний заряд, до якого притягаються молекули кисню, тому що він (кисень) має негативний заряд. Мало того, за розташуванням магнітів одного відносно другого вони встановлені так, що молекули палива, проходячи через сильне магнітне поле, закручуються, ніби завихрюються. У цьому випадку молекули палива стають більш доступні для кисню, внаслідок чого досягається якісніше згоряння палива. Саме «завихрення» молекул палива з дуже великою швидкістю забезпечує результати, описані нижче. Це і є основною відмінністю нашого приладу від інших сучасних приладів.
У результаті паливо розпадається на дрібніші частки, прискорюється горіння, а температура підвищується на 100 С. У підсумку паливо згоряє повністю.
Після встановлення МАВИАП на початку процесу економія може бути незначною. Помітне зниження витрат палива встановиться після проїзду 2500 км. Так само стане помітним ефект очищення двигуна від шлаків.
МАВИАП захищає двигун від:
– впливу неякісного палива на двигун;
– засмічення (забивання) каналів форсунок;
– утворення нагару;
– зношування діаметрів каналів жиклерів і форсунок.
МАВИАП заощаджує Ваші гроші й дозволяє:
– економити 10–18% (бензин, дизельне паливо або газ);
– використати бензин із меншим октановим числом;
– збільшити ресурс двигуна;
– знизити шкідливі викиди СО-СН на 50%;
– одержати відчутне збільшення динаміки й потужності;
– заощаджувати на заміні свічок і чищенні інжектора / карбюратора / форсунок;
– використовувати дешевший бензин;
– полегшити запуск двигуна в зимовий час і при високій вологості повітря;
– збільшити термін служби двигуна.

Зараз у спільній українсько-американській компанії «ТОВ «Космач-США» проходить адаптацію перший котел виробництва Космачів, водночас підписано угоду з Invention Resorce International на випуск і продаж цих котлів на території Північної і Південної Америки.
Засновником цієї компанії є підприємець українського походження Володимир Григорович Ковальчук, який познайомився із Костянтином Космачем ще у 1985 р.
Принцип монтажу магнітно-вихрового активатора палива
Після закінчення школи у 1972 р. В. Г. Ковальчук почав працювати контролером-вимірювальником електронно-обчислювальних параметрів у Науково-дослідному інституті мікроприладів (Київ). Саме тут уперше проявився інтерес до науки та експериментів.
У радянський період, при «розвиненому» соціалізмі, перспектив для нормального розвитку науковців практично не було — через постійне безгрошів’я та політику партійних органів, яка вбивала у зародку будь-які ініціативи.
У 1993 р. Володимиру Ковальчуку вдалося одержати візу в США, й відтоді він живе і працює в Нью-Йорку. Наприкінці 1993 р. він зміг відкрити власну фірму «Wow Way in USA» і почав займатися бізнесом, імпортуючи продтовари з Польщі. Це тривало до 2000 р. і дало можливість зібрати кошти, які у вигляді інвестицій були вкладені в різні наукові експерименти і проекти.
Із 2000 р. В. Г. Ковальчук був валютним консультантом і викладачем у «Tramp-Bilding» на Уолл-Стріт, потім — в «International financial services (New York) inc.». Зараз працює у великій компанії «Delta», що займається реконструкцією міжнародного аеропорту Кеннеді.

Основні напрями діяльності компанії:
– розробка та впровадження нових видів техніки, технологічних процесів;
– виробництво побутової техніки та продукції виробничо-технічного призначення;
– виробництво товарів народного споживання;
– надання послуг у галузі комерційного посередництва та підприємницької діяльності (агентських, консалтингових, лізингових, експортно-імпортних послуг, бартерних та інших угод);
– надання транспортних послуг, купівля-продаж, впровадження науково-практичних вітчизняних та іноземних технологій, ноу-хау;
– імпорт товарів.
8201, 19 Avenue, apartment 7B, Brooklyn, 11214, New York, USA. Тел.: 0 (718) 234-29-41.
E-mail: wowwayinusa@yahoo.com
Публічне акціонерне товариство «Елміз»   ]   зміст   [   Список використаних джерел