Заслужений юрист Автономної Республіки Крим. Суддя вищого кваліфікаційного класу
Народилася 13 серпня 1962 р. у Сімферополі. Вже у школі Ольга твердо вирішила бути юристом. Перший твір «Чому я хочу бути слідчим?», присвячений вибору майбутньої професії, вона написала у шостому класі. Звісно, цей вибір не був випадковим, адже дівчина мала чудовий приклад: батько, Анатолій Михайлович Вікторов, юрист за фахом, багато років працював адвокатом та займався науковою і викладацькою діяльністю. Мама Ольги, Лариса Євгенівна, за освітою економіст, працювала у плановому відділі заводу «Сантехпром».
«Якщо здобувати освіту, то в найпрестижнішому виші», — була переконана Ольга, тому обрала для навчання Харківський юридичний інститут. Але на той час для вступу на денне відділення був необхідний стаж практичної роботи. Не бажаючи втрачати час, після закінчення школи дівчина одразу вступила на заочне відділення інституту й одночасно влаштувалась на завод «Сантехпром». Пропрацювавши три роки, у 1982 р. перевелася на третій курс денного відділення судово-прокурорського факультету.
Хоча на денному відділенні Ольга навчалася лише два роки, це були найбільш пам’ятні роки. Із захопленням слухала лекції з кримінального права В. Я. Тація та із судової психології В. Є. Коновалової. На кафедрі трудового права займалася науково-дослідною роботою під керівництвом М. Й. Бару. Куратором групи, в якій навчалася Ольга, був В. І. Борисов. Добре запам’яталося, як він учив студентів порядності, вмінню дотримуватися свого слова. Під час навчання у виші брала активну участь у студентських олімпіадах і в 1983 р. стала переможницею Всеукраїнської олімпіади «Студент та науково-технічний прогрес». У 1984 р. Ольга закінчила інститут із «червоним дипломом».
Здобувши освіту, працювала спочатку стажистом, а потім адвокатом Кримської колегії адвокатів. У квітні 1990 р. Ольгу Шаповалову обрали суддею Сімферопольського районного суду Кримської області, а протягом 1993–2009 рр. вона була суддею Апеляційного суду АР Крим. З червня 2009 р. по вересень 2011 р. — суддя судової палати у кримінальних справах Верховного Суду України.
О. А. Шаповалова співпрацює з міжнародними проектами з питань сприяння розвитку судової реформи в Україні. Брала участь у програмах «Tasis», «Open World». Упродовж 1996–2008 рр. на громадських засадах виконувала функції представника Апеляційного суду АР Крим зі зв’язків із ЗМІ. У 2008 р. у межах проекту Агентства США з міжнародного розвитку «Україна: верховенство права» відвідувала США з навчальною поїздкою, а згодом брала участь у регіональних круглих столах та міжнародних семінарах, організованих цим проектом. Була координатором пілотного проекту «Впровадження ювенальної юстиції» за підтримки громадської організації ДСА (Нідерланди).
також Ольга Анатоліївна є викладачем у Національній школі суддів України, має наукові публікації у юридичних виданнях, працює над кандидатською дисертацією «Проблеми пеналізації злочинів у сфері господарської діяльності».
Із колегами, суддями судової палати у кримінальних справах Верховного Суду України,
на святкуванні Дня працівника суду. Грудень 2009 р.
Нагороджена почесною відзнакою Комітету з питань правосуддя Верховної Ради України «За значний особистий внесок у розвиток правосуддя в Україні» (2006) та почесною відзнакою Верховного Суду України «За вірність закону» (2010). У 2007 р. Верховна Рада АР Крим присвоїла їй звання заслуженого юриста АР Крим.
Вільний час Ольга проводить разом із сім’єю: чоловіком Михайлом, синами Олексієм та Кирилом. Діти продовжують родинну традицію: Олексій закінчив юридичний виш і працює в судовій системі, а Кирило, менеджер за фахом, у 2011 р. здобув другу освіту у Кримському юридичному інституті Національного університету «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого».
Життєве кредо Ольги Шаповалової: «Хочеш чогось досягти у житті — зроби це!».
|