Винаходи та інновації. Винахідники України
  Бойко Анатолій Леонідович

   
Доктор біологічних наук, академік Національної академії аграрних наук України і Академії наук вищої школи України, заслужений діяч науки і техніки України
 
 

  А. Л. Бойко — відомий вірусолог, еколог, біотехнолог.
   Народився 11 березні 1938 р. у смт Корнин Попельнянського району Житомирської області. У 1962 р. закінчив Житомирський сільськогосподарський інститут. Упродовж 1963–1966 рр. — аспірант (спеціальність «вірусологія»), а в 1966–1978 рр. — співробітник Інституту мікробіології та вірусології АН УРСР. Протягом 1978–2004 рр. був завідувачем кафедри вірусології Київського національного університету імені Тараса Шевченка. У 1997 р. — експерт Європейської комісії (Брюссель). Виступав науковим консультантом з питань вірусології в наукових центрах та університетах Росії, Угорщини, Польщі, В’єтнаму, США, Словаччини та ін. У 1984–1995 pp. А. Л. Бойко був науковим керівником лабораторії екології і токсикології біологічного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка. У 1967 р. захистив кандидатську дисертацію (під керівництвом члена-кореспондента АН УРСР С. М. Московця), 1983 р. — докторську, а в 1984 р. йому було присвоєно вчене звання професора кафедри вірусології, 1991 р. — обрано членом-кореспондентом, а 1993 р. — академіком Української академії аграрних наук за спеціальностями «вірусологія», «агроекологія».
  

Клітини ОH-1, інкубовані РНК ізолятом вірусу тютюнової мозаїки


Рабдовірус рослин (електроннографія х 89 000)
Академік НААНУ А. Л. Бойко збагатив світову біологічну науку працями першочергового значення, самостійно й у співавторстві опублікував понад 450 наукових праць, з-поміж них багато книг, брошур, авторських свідоцтв, патентів на винаходи та свідоцтв на нові сорти рослин. Водночас він є фундатором вітчизняної наукової школи вірусологів та біотехнологів рослин в Україні світового значення. Серед його учнів — 30 кандидатів та докторів наук, сотні спеціалістів і магістрів вірусологів.
   Наукові дослідження Анатолія Бойка пов’язані зі структурою та функціями вірусів за різних екологічних ситуацій (бактерій, гідробіонтів, рослин та ссавців). Він довів, що не всі клітини меристеми рослин є безвірусними.
   А. Л. Бойко — фундатор вітчизняної школи вірусологів нового покоління. Науковій спільноті широко відомі його фундаментальні й прикладні дослідження етіології та розповсюдження вірусів культурних рослин. Учений одержав також нові експериментальні результати, які розкривають молекулярні властивості, фізичну будову, локалізацію вірусів різних організмів у клітинах, що покладено в основу створення новітніх біотехнологій і сучасних лабораторій. Водночас він сформулював концептуальні основи поведінки вірусів у біологічних об’єктах у разі дії на них радіації та геліокосмофізичних факторів. Ним виявлено нові віруси та їх штами в рослинах хмелю, соняшнику, цукрового буряку, пшениці та інших культур.
   Професор А. Л. Бойко зробив вагомий внесок у розвиток науки, зокрема вперше здійснив перенесення генів рослинних вірусів у клітини пухлин ссавців, виявив явище чутливості вірусів та їхніх РНК і ДНК до постійного магнітного поля, що розширює уявлення стосовно їх комплементарності. Здобутком ученого і його учнів є створення новітніх біотехнологій оздоровлення від вірусів понад 500 сортів, клонів рослин, які впроваджено в АПК України. Фундаментальні енциклопедичні знання галузей біології дали йому можливість передбачити, які саме домінуючі наукові напрями досліджень актуально розвивати на перспективу в галузі загальної вірусології і біобезпеки.
  

Підготовка дослідів з вірусами для майбутніх космічних польотів
А. Л. Бойка нагороджено медалями «В память 1500-летия Киева», «Ветеран труда», «За трудовую доблесть», бронзовою медаллю ВДНГ СРСР, срібною і бронзовими медалями ВДНГ УРСР, почесними грамотами Президії АН УРСР, УААН, Міністерства освіти і науки України, Кабінету Міністрів України, Почесною відзнакою УААН, відзнакою мера Києва. У 2005 р. за цикл наукових праць «Моніторинг вірусних інфекцій: діагностика, профілактика» йому було присуджено Державну премію України в галузі науки і техніки та премію ім. Д. К. Заболотного НАН України, а в 2004 р. — удостоєно почесного звання «Заслужений діяч науки і техніки України» та Нагороди Ярослава Мудрого в галузі науки і техніки Академії наук вищої школи України, його обрано заслуженим професором КНУ ім. Тараса Шевченка, почесним доктором Інституту агроекології НААНУ. У 2010 р. він став лауреатом премії НААНУ, має зарубіжні дипломи, сертифікати.
   Сьогодні А. Л. Бойко є членом спеціалізованих вчених рад біологічного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка із захисту дисертацій за спеціальностями «вірусологія», «імунологія», «біохімія», «радіобіологія» і «екологія», «фізіологія рослин», «ботаніка», Товариства мікробіологів України, членом Президії й головою відділення біології, хімії та медицини Академії наук вищої школи України, членом комісії Біологічних факторів і нормування МОЗ, членом редколегій фахових наукових журналів «Мікробіологічний журнал», «Агроекологічний журнал», «Захист рослин», «Інтродукція і акліматизація», наукового збірника «Сільськогосподарська мікробіологія». Обирався і є членом експертних комісій ВАК України.
   Куратор вірусологічних досліджень в Інституті агроекології НААНУ, керівник аспірантів та докторантів. Читає лекції в Національному університеті біоресурсів і природокористування України, а також студентам-фізикам, кібернетикам.

 
Тел.: 0 (44) 521-35-02, 570-20-49, моб.: 0 (97) 475-27-14.
E-mail: olga_bojko@ukr.net
     Назад   ]   Зміст   [   Вперед