Винаходи та інновації. Винахідники України
  Драговоз Ігор Володимирович

   
Доктор біологічних наук,
в. о. завідувача відділу
фізіології розвитку і росту
рослин Інституту фізіології
рослин і генетики НАН України
 
 

  Народився 10 листопада 1962 р. у м. Нижній Тагіл Свердловської області у сім’ї військовослужбовця. У 1985 р. закінчив біологічний факультет Київського державного університету імені Тараса Шевченка за спеціальністю «біолог-фізіолог рослин, викладач біології та хімії».
   У 1985 р. І. В. Драговоз був розподілений на роботу до Інституту фізіології рослин і генетики НАН України на посаду стажера-дослідника. У 1987 р. Ігор Володимирович вступив до заочної аспірантури, після закінчення якої успішно захистив кандидатську дисертацію на тему «Функціонування сигнальних систем рослинних клітин за дії низькотемпературного стресу». Науковим керівником дисертаційної роботи був заслужений діяч науки і техніки УРСР професор Ф. Л. Калінін.
  

Дружня команда науковців відділу фізіології росту і розвитку рослин.
Зліва направо: провідний інженер О. П. Каменчук, провідний науковий співробітник В. К. Яворська, с. н. с. І. В. Драговоз, провідний інженер Л. В. Бобик



І. В. Драговоз спілкується з учасниками Всеукраїнської науково-практичної конференції «День поля» на демонстраційних посівах Інституту фізіології рослин і генетики НАН України (смт Глеваха, Київська область, червень 2009 р.)


Обробка рослин озимої пшениці препаратами регуляторів росту і розвитку рослин (смт Глеваха, Київська область, травень 2006 р.)

У 1990-х роках напрям наукових досліджень І. В. Драговоза був спрямований на вивчення прикладних і фундаментальних аспектів фізіології росту і розвитку рослин. На сьогодні наукові досягнення Ігоря Володимировича узагальнені у двох монографіях, 12 авторських свідоцтвах і патентах України, більш ніж 120 наукових працях. Менеджер і вчений, він удало поєднує експериментальну та теоретичну наукову роботу і виховну діяльність, плекає нове покоління учених-фізіологів рослин.
   У лютому 2010 р. І. В. Драговоз успішно захистив докторську дисертацію на тему «Комплексна фізіологічна спрямованість дії регуляторів росту рослин із природної сировини», присвячену методології створення композиційних препаратів регуляторів росту з природної сировини та оцінці їх біологічної ефективності з метою впровадження у сільськогосподарське виробництво. Науковим консультантом Ігоря Володимировича і його старшим колегою є доктор біологічних наук В. К. Яворська, з якою він пліч-о-пліч працює з 1984 р. у відділі фізіології росту і розвитку рослин.
   Ігор Володимирович — лауреат премії молодих учених НАН України в галузі природничих наук (1997) та премії ім. М. Г. Холодного в галузі експериментальної фізіології рослин (2001 р.). У 1998 р. І. В. Драговоз був учасником програми SABIT (Special American International Business Training), яку фінансував уряд США, і здобув відповідний диплом магістра ділової адміністрації.
   Ігор Драговоз — відомий в Україні учений фізіолог-біохімік рослин. Його діяльність спрямована на розробку і впровадження у сільськогосподарське виробництво екологічно безпечних регуляторів росту. Розробки І. В. Драговоза сприяють отриманню екологічно чистої продукції і в такий спосіб забезпечують розширення сфери органічного землеробства. Протягом багатьох років Ігор Володимирович здійснює свої розробки у тісній співпраці з колективом однодумців.
   В основу його докторської дисертації «Комплексна фізіологічна спрямованість дії регуляторів росту рослин з природної сировини» покладено результати, отримані автором у відділі фізіології росту і розвитку рослин при виконанні окремих розділів планів наукових досліджень за бюджетними темами Інституту фізіології рослин і генетики НАН України, а також за науковою програмою та інноваційними проектами: «Вивчення ролі біологічно активних речовин (БАР) в регуляції окремих етапів онтогенезу рослин і розробка способів їх використання для підвищення врожайності сільськогосподарських культур» (1992–1996), «Створення регуляторів росту та дослідження фізіологічних основ їх застосування для підвищення продуктивності рослин» (1997–2001), «Створення комплексних препаратів на основі регуляторів росту для підвищення продуктивності сільськогосподарських культур та їх стійкості до фітопатогенів» (2001–2006), «Створення біологічно активних препаратів для зернових культур з метою підвищення продуктивності та покращення якості продукції рослинництва» (2004–2006), «Впровадження високоефективного комплексного регулятора росту зернових культур та біопрепаратів азотфіксувальних бактерій» (2007).
   За мету Ігор Володимирович поставив дослідження комплексу спрямованих фізіологічних реакцій рослин на дію регуляторів росту, створених із природної сировини, які можуть позитивно впливати на продуктивність або сприяють зменшенню втрат урожаю за стресових умов довкілля. Для ефективного вирішення цього завдання було проведено дослідження з таких напрямів:
   – оцінка складу та вмісту фітогормонів у певних органічних природних джерелах та розробка способів отримання препаратів регуляторів росту рослин з таких природних джерел;
   – комплексне дослідження фізіологічної активності побічних залишкових продуктів спиртодріжджового виробництва — продуктів термофільного метанового бродіння (ПТМБ);
   – оцінка в умовах вегетаційних та польових дослідів біологічної ефективності препаратів регуляторів росту, створених на основі відходів спиртодріжджового виробництва і вермикомпосту;
   – розробка методичних рекомендацій щодо використання досліджуваних препаратів регуляторів росту з природної сировини в рослинництві.
   У роботі Ігоря Драговоза вперше було продемонстровано принципову можливість отримання фітогормональних препаратів із відходів пивоварної, спиртодріжджової промисловості та асоціацій мікроорганізмів, що застосовуються для глибокої деструкції органічних відходів стічних вод, а також досліджено їх фізіологічну активність у лабораторних умовах на різних модельних системах та створено технологію отримання на їх основі комплексних препаратів регуляторів росту.
  

Провідний науковий співробітник, доктор біологічних наук В. К. Яворська зі своїм учнем І. В. Драговозом
Також уперше було проведено комплексне дослідження фізіологічної активності концентрату ПТМБ, яке виявило його властивості як стимулятора росту, адаптогена, антимутагена та індуктора системної стійкості рослин зернових культур; показано можливість використання вермикомпосту як джерела фітогормонів-стимуляторів та розроблено технологію отримання комплексного регулятора росту зернових культур «Біовітрекс» на основі складових вермикомпосту і мікроелементів. І. В. Драговоз експериментально підтвердив, що цей комплексний препарат має властивості регулятора росту, рідкого добрива та індуктора фітоімунних реакцій рослин, та вперше обґрунтував гіпотезу щодо комплексної спрямованості дії регуляторів росту з природної сировини, яка розглядається як фізіологічна основа підвищення продуктивності або зменшення втрат урожаю сільськогосподарських культур за дії стресових чинників довкілля.
   Запропоновані Ігорем Володимировичем підходи до отримання препаратів регуляторів росту з природної сировини можуть бути використані при створенні технологій виробництва екологічно безпечних регуляторів росту на основі різних природних джерел. Досліджуваний спектр спрямованих фізіологічних реакцій рослин на дію створених регуляторів росту можна також використовувати для оцінки біологічної ефективності новостворених регуляторів росту з природної сировини.
   І. В. Драговоз створив та запропонував для практичного використання в рослинництві при вирощуванні пшениці, кукурудзи та люцерни низку розробок, зокрема такі: «Композиція та спосіб передпосівної обробки насіння пшениці», «Спосіб захисту геному кукурудзи від мутагенної дії гербіциду стомпу», «Спосіб захисту геному кукурудзи від мутагенної дії гербіциду трефлану», «Регулятор росту рослин мікробного походження», «Комплексний регулятор росту «Біовітрекс» для зернових культур», «Спосіб одержання фітогормонального препарату», «Спосіб вирощування люцерни».
   Комплексні регулятори росту ПТМБ, «Біовітрекс» та «Біовітрекс-екстра» можна рекомендувати для застосування у рослинництві як елементи технологій при вирощуванні важливих сільськогосподарських культур, а використані експериментальні підходи й узагальнення можуть бути застосовані при створенні нових препаратів регуляторів росту на основі природної сировини. Експериментальні результати досліджень, отримані І. В. Драговозом у процесі виконання роботи, можуть бути використані в курсах лекцій з фізіології і біохімії рослин, фітогормонології і біотехнології отримання біологічно активних речовин.
 
Тел.: 0 (44) 360-35-35, факс: 0 (44) 258-29-22.
E-mail: igordragovoz@ukr.net, i.dragovoz@i.ua
     Назад   ]   Зміст   [   Вперед